91 484 21 47
Infolinia
ul. Bandurskiego 98
71-685 Szczecin
A A+ A++
Kliknij aby zadzwonić: 91 484 21 47

Kolonoskopia

Jest to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego umożliwiające zbadanie całego jelita grubego z możliwością wejścia z okolicy wyrostka robaczkowego do końcowego odcinka jelita cienkiego.

Badanie to polega na obejrzeniu giętkim endoskopem całego dolnego odcinka przewodu pokarmowego, w którym obraz z kamery przekazywany jest na monitor o wysokiej rozdzielczości.

Przygotowanie do badania, czyli przeczyszczenie, jest niezwykle istotne. Od przygotowania pacjenta zależy jakość badania – ściany jelita są znacznie lepiej widoczne po dobrym oczyszczeniu, dzięki czemu można dokładniej zobrazować polipy i inne zmiany patologiczne.

Lekarz endoskopista może nie tylko rozpoznać, ale również usunąć drobne zmiany polipowate oraz pobrać wycinki w sytuacji gdy podejrzewany jest proces nowotworowy.

Przygotowanie do kolonoskopii

Właściwe przygotowanie do badania jest warunkiem dobrej oceny jelita. Jeżeli pacjent jest źle przygotowany, wówczas badanie może się nie udać.

Dysponujemy obecnie wieloma środkami farmakologicznymi, które właściwie przygotują pacjenta do zabiegu i oczyszczą jelito grube. Konieczne jest jednak szczegółowe przestrzeganie zasad ich przyjmowania w zależności od planowanej godziny wykonania badania.

Nie musimy (tak jak jeszcze przed kilkoma laty) stosować tygodniowych głodówek, aby dobrze przygotować się do tego badania. Wystarczy w ostatnich dniach przed badaniem unikać pieczywa ziarnistego, owoców pestkowych i elementów, które mogłyby zalegać w przewodzie pokarmowym.

Posiłki możemy spożywać do godzin popołudniowych dnia poprzedzającego badanie. W przypadku badania planowanego na godziny przedpołudniowe pierwszą dawkę leku powinno się zastosować w godzinach wieczornych popijając ją dużą ilością płynów. Może być to woda, herbata lub klarowny sok bez miąższu.

Kolejna dawka powinna być zastosowana w godzinach porannych, tak aby na około 2 godziny przed badaniem zakończyć spożywanie płynów. W przypadku badania w godzinach popołudniowych, lek należy zażyć w dwóch dawkach podzielonych w dniu badania.

Kolonoskopia – przebieg badania

Badanie polega na ułożeniu pacjenta na boku i wprowadzeniu aparatu kolonoskopowego do jelita grubego. Sam moment wprowadzania aparatu może powodować dyskomfort, a nawet pobolewania, wynikające z konieczności pokonania ostrych zakrętów jelita oraz podania powietrza w celu właściwego zobrazowania jego ścian. Przebieg badania zależy od budowy ciała i wywiadu chorobowego pacjenta.

W przypadku wcześniejszych interwencji chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej istnieje ryzyko występowania zrostów jamy otrzewnej, które mogą zwiększać dyskomfort podczas badania.

W sytuacji stwierdzenia polipów, wykonuje się jednoczasowo zabieg ich usunięcia przy użyciu pętli diatermicznej. Każdy polip usunięty podczas badania wysyłany jest do oceny mikroskopowej w Zakładzie Patomorfologii. Zabieg polipektomii nie jest bolesny, a pozwala na wyleczenie pacjenta i zapobiega rozwojowi raka jelita grubego.

SONOMED Sp z o.o. realizuje projekt „KOLONOVITA II – Badania profilaktyczne jelita grubego ratują życie!” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.