91 484 21 47
Infolinia
ul. Bandurskiego 98
71-685 Szczecin
A A+ A++
Kliknij aby zadzwonić: 91 484 21 47

Informacje dla pacjentów

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej rozpoznawanym nowotworem u mężczyzn i drugim co do częstości u kobiet. Większość raków stanowią gruczolakoraki rozwijające się ze zmian łagodnych, tzw. polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi raka. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny. Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i, o ile to możliwe, ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%. Badanie profilaktyczne, które oferujemy, można wykonać w wieku od 50 do 65 lat. W tym wieku 25 % populacji ma polipy, a 5 % jest zagrożonych rozwojem raka. Osoby z obciążeniem genetycznym powinny wykonywać badanie raz na 5 lat.

Wiek pacjentrów kwalifikujących się do udziału w projekcie wyliczany jest na podstawie roku urodzenia.

Zwiększenie zasięgu badań kolonoskopowych i poprawa ich jakości są warunkiem zwiększenia skuteczności walki z rakiem jelita grubego. Kolonoskopia może dać pacjentowi poczucie świadomości, że w ciągu najbliższych lat nie grozi mu choroba nowotworowa jelita grubego.

Badania wykonywane są w naszej klinice przez doświadczonych specjalistów przy zastosowaniu najlepszej jakości sprzętu. Zapewnia to wysokie bezpieczeństwo i najwyższą jakość przeprowadzanych zabiegów. Pamiętajmy o tym że kolonoskopia nie zawsze musi wiązać się z bólem i innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Staramy się w naszym ośrodku zmienić utartą opinię i sposób postrzegania badań endoskopowych.

  • Projekt obejmuje bezpłatne profilaktyczne badania kolonoskopowe dla pacjentów w wieku:
    • w wieku od 50 do 65 lat
    • w wieku od 40 do 65 lat, jeśli przynajmniej jeden krewny I stopnia chorował na raka jelita grubego
    • w wieku od 25 do 65 lat dla pacjentów z potwierdzeniem zespołu HNPCC lub FAP
  • Projekt dedykowany jest dla osób zamieszkałych na terenie powiatów: białogardzkiego, drawskiego, gryfickiego, kamieńskiego, kołobrzeskiego, szczecineckiego oraz świdwińskiego.
Powiaty
  • W ramach projektu każdy pacjent otrzyma nieodpłatnie lek przeczyszczający przygotowujący do badania kolonoskopowego oraz zostanie przeszkolony w kwestii jego stosowania.

SONOMED Sp z o.o. realizuje projekt „KOLONOVITA II – Badania profilaktyczne jelita grubego ratują życie!” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.